Privacy Policy

Vilka är vi?

Hemsida: URL adress: https://bitcoinskolan.se.

Användarvillkor för Forum

  1. Ha en god ton och använd respektfullt språk.
  2. Diskutera inte övriga kryptovalutor, NFTs, hävstångsprodukter och annat som bär stor risk för skadligt beteende.
  3. Länka inte till olämpligt externt innehåll.
  4. Använd inte referenslänkar om inte detta efterfrågas av någon.
  5. Diskutera inte teknisk analys och kortsiktiga prisrörelser.

Vid brott av ovanstående punkter tas beslut om varning eller tillfällig/permanent avstängning.

Att Lämna kommentarer

Suggested text: När besökare lämnar kommentarer på hemsidan så sammlas lagras kommentaren , men också besökaren IP adress och webbläsare för att hålla borta skräpost och spam.

Media

Om du laddar upp bilder på hemsidan så undvik att ha med bilder där din plats in inbäddad i bild datan (EXIF GPS). Besökare på hemsidan kan ladda ner och extrahera plats data från bilder på hemsidan.

Cookies

Om du lämnar en kommentar på vår webbplats kan du välja att spara ditt namn, din e-postadress och din webbplats i cookies. Dessa är till för din bekvämlighet så att du inte behöver fylla i dina uppgifter igen när du lämnar en annan kommentar. Dessa cookies kommer att hålla i ett år.

Om du besöker vår inloggningssida kommer vi att ställa in en tillfällig cookie för att avgöra om din webbläsare accepterar cookies. Denna cookie innehåller inga personliga uppgifter och raderas när du stänger din webbläsare

När du loggar in kommer vi också att skapa flera cookies för att spara din inloggningsinformation och dina skärmvisningsval. Inloggningscookies varar i två dagar och cookies för skärmalternativ varar i ett år. Om du väljer “Kom ihåg mig” kommer din inloggning att fortsätta i två veckor. Om du loggar ut från ditt konto kommer inloggningscookies att tas bort.

Om du redigerar eller publicerar en artikel sparas ytterligare en cookie i din webbläsare. Denna cookie innehåller inga personliga uppgifter och anger helt enkelt post-ID för artikeln du just redigerade. Den löper ut efter 1 dag.

Inbäddat material från andra hemsidor

Artiklar på Bitcoinskolan kan innehålla inbäddat material ( videos, bilder, artiklar, etc.). Inbäddat materia från andra hemsidor beter sig på samma sätt som om du skulle besöka deras hemsida.

Dessa hemsidor kan komma att samla in data om dig, ifrån cookies, inbäddade tredje-parter, för att se hur du använder dig av deras material.

Hur hanterar vi din data

Om du återställer ditt lösenord, kommer din IP adress att vara inkluderad i återställningsmailet.

Hur länge håller vi din data

Om du lämnar en kommentar kommer kommentaren och dens metadata vara identifieringsbar.

För användare som registrera sig på våran hemsida kommer vi att spara information som fylls i(profiler). Det ända kravet är att du fyller i ett Användarnamn/Smeknamn. Man kan ändra eller avsluta sin profil när man vill i profilinställningar.

Vad har du för rätt till din data

Om du har ett konto på hemsidan och lämnar kommentarer kan du välja att exportera all din aktivitet och personlig data som vi har om dig direkt på din dator. Du kan på egen hand i inställningarna radera all din data eller be oss om att göra det. Det här inkluderar inte data om dig som vi är obligerade till att behålla ur administrativa, lagliga och säkerhetsaspekter.

Vart vi skickar din data

Besökares kommentarer kan komma att bli kontrollerade av spam identifiering tjänster.